Lokma Tatlısı Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Lokma Tatlısı Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Lokmanın kökü Osmanlı’ya yani şanlı tarihimize dayanıyor. Genellikle bayramlarda ve özel genlerde yapıp dağıtılan tatlılardan olan lokma tatlısı malzemelerin her yerde bulunmasıyla da yapanlara ve sevenlere daha cazip bir tatlı haline geliyor. Lokma tatlısı iki şekilde yapılıyor. Şekil itibariyle birbirinden farklı olan lokma tatlısı ortası delik halka şeklinde ve sadece yuvarlak bir şekilde oluyor.

İzmir’de özel günlerde halka ücretsiz olan lokma tatlısı İzmir’de daha çok rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. İzmir lokması olarak da bilinmektedir. Şerbetli olmasına rağmen hafif bir tatlı olması lokmayı yaz kış demeden aranan bir lezzet haline getiriyor. Ve ayrıca formunu korumak isteyen kişilerin vazgeçemediği tatlılar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, neden İzmir lokması malzemelerinin basit ve maliyetin düşük olması ve en önemlisi de lezzetinin anlatılmaz derecede güzel oluşu. Aslında çok çeşitli olan İzmir lokmacı olan bu lezzet ülkemizin bazı yerlerinde peynirli pişi olarak da yenilebiliyor.

Ülkemizin eşsiz lezzetlerinden tatmak isteyen yerli yabancı bütün turistlere gururla sunabileceğiniz şerbetli tatlılardan biridir İzmir lokma kullanılan malzemeleri söyle bir sıralarsak un, su, şeker, maya, ve birazda tuz işte hepsi bu kadar. Bu kadar az bir malzemeyle bu kadar lezzetli bir tatlının oluşması sizleri de şaşırtmıyor mu? Yöresel bir lezzet olup kökeni Osmanlıya dayanmamasına şaşmamak lazım geçmişten geleceğe ağzımızın tadını biliyoruz. Afiyet olsun.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Sıfırdan Banyo İşi

Sıfırdan Banyo İşi

Modern Tasarımlarda Oteller

Modern Tasarımlarda Oteller

Güvenilir ve Kaliteli Cami Halısı

Güvenilir ve Kaliteli Cami Halısı

Web Sitemizden Tanıtım Yazısı Almak İster Misiniz?

Web Sitemizden Tanıtım Yazısı Almak İster Misiniz?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir